Jak powstała Ajujoga
czyli o tym, jak to wszystko się zaczęło
Ajurweda
Po raz pierwszy usłyszałam o Ajurwedzie od dr Preeti Agrawal, która propaguje kompletne podejście do człowieka. To właśnie wtedy ziarenko ciekawości zostało we mnie zasiane.
Czułam, że człowiek nie jest podzielony na kawałki i nie można leczyć go odrębnie. Czułam, że jest całością i należy spojrzeć na niego holistycznie. Zapaliłam się do zgłębiania tej wielotysięcznej wiedzy o życiu, a ta fascynuje mnie coraz bardziej. Zaczęłam żyć według ajurwedyjskich zaleceń dostosowanych do moich potrzeb. Właśnie to indywidualne i całościowe podejście do człowieka oraz jego skuteczność skradły moje serce.
Szczególne zmiany zaszły w mojej diecie. Okazało się, że do tej pory funkcjonowałam dokładnie na odwrót niż zaleca Ajurweda. Wkrótce zaczęłam doświadczać efektów tego nowego stylu życia, a moje ciało wracać do równowagi. Z czasem dodawałam kolejne elementy do mojej codziennej rutyny i stały się one moją codziennością.
Konsultacje
Podczas kursu na konsultantkę ajurwedyjską poszerzyłam wiedzę na temat Ajurwedy. A przede wszystkim o człowieku, który był przedmiotem moich zainteresowań od lat.
Szczególnie urzekł mnie aspekt psychologii ajurwedyjskiej. Dzięki niej zaczęłam lepiej rozumieć ludzki umysł i jego wpływ na ciało człowieka, a właściwie całe jego życie. W nowym zupełnie świetle zobaczyłam też relacje międzyludzkie, które bywają przyczyną wielu nieporozumień.
Dzięki Ajurwedzie poznałam swoją prawdziwą naturę, a w ludziach dostrzegam ich unikalne cechy, z którymi przyszli na świat. Pomogło mi to nabrać dystansu i zrozumienia w kontakcie z drugim człowiekiem, co przełożyło się na zmianę mojej komunikacji i poprawę relacji.
Joga
Jestem też nauczycielką jogi. Na tę ścieżkę sprowadził mnie nawracający, silny ból ciała. W tamtym czasie szukałam pomocy u wielu specjalistów, jednak nikt nie potrafił mi pomóc. Wielokrotnie jednak słyszałam, że w ten sposób reaguję na stres.
Ukojenie znalazłam w jodze, do której wróciłam po latach i krok po kroku z pokorą uczyłam się jej na nowo z inną świadomością. Dziś wiem, że po prostu do niej dojrzałam. Wartości, jakie zaczęła wnosić do mojego życia joga były dla mnie fascynujące. Postanowiłam, że będę się tym dzielić z ludźmi i w ten sposób rozpoczęłam swoją drogę nauczycielską, na której jestem do dziś.
W mojej pracy, głównie z kobietami, dzielę się wiedzą i doświadczeniem oraz zapraszam do samodzielnego odkrywania oblicza jogi i wejścia w jej świat.
Ukończone kursy i szkolenia
- Ayurveda Consultant Course Level 1 ACOC-1 (2020),
- Akredytowany kurs masaży orientalnych i ajurwedyjskich: Abhyanga, Shiroabhyanga, Shirodhara, Udvartana, Ratnaabhyanga, Padanghata, Netra Vasti (2014),
- kurs Ajurveda massage & treatments: Abhyanga, Mukhabhyanga, Shiroabhyanga, Bashpa Sweda (2020),
- Instruktor hatha jogi (2020),
- Joga dla kobiet w ciąży i połogu (2020),
- MBSR – trening redukcji stresu oparty na uważności (2020),
- „Anatomia – Miednica” kurs on-line dla instruktorów (2021),
- „Systemy energetyczne” kurs on-line dla instruktorów (2021),
- „Vinyasa joga” kurs on-line dla instruktorów (2021)
- „Yin Joga” kurs on-line dla instruktorów (2021),
- „Yin Joga – ciało fizyczne, energetyczne i emocjonalne” kurs on-line dla instruktorów (2022),
- „Restorative joga” kurs on-line dla instruktorów (2022),
- „Przez oddech do medytacji” kurs on-line dla instruktorów (2022),
- członkostwo w Shivani Ayurveda Association of Professional Consultant (2021),
- członkostwo w Polskim Stowarzyszeniu Ajurwedy PRANA (2022).