Saucha

Niyamy to drugi stopień na 8-stopniowej ścieżki jogi i poprzez różnego rodzaju zwyczaje, nakazy mają na celu pomóc tobie w budowaniu charakteru.

Pośród 5 niyam – Saucha, Santosha,Tapas, Svadhyaya, Ishvara Pranidhana – pierwsza z nich – Saucha – oznacza „czystość”. Jak możesz zinterpretować Sauchę w twoim życiu i z niej skorzystać?

Saucha, a pożywienie

Pewnie zdajesz już sobie sprawę, że „jesteś tym, czym jesz”. To takie ważne, by świadomie wybierać rodzaj pokarmu, jaki kierujesz do ciała. Zadaniem jedzenia nie jest zaspokojenie wyłącznie walorów smakowych, czy wizualnych. One też są ważne, ale nie najważniejsze. Oprócz tego, że jedzenie jest niezbędne, abyśmy przeżyli, ma ono na celu dostarczenie nam energii wysokiej jakości. Według Ajurwedy jesteśmy częścią Wszechświata, który nie tylko nas otacza, ale także jest w nas. Jesteśmy mikro Wszechświatem, nosimy jego cechy. Dlatego pomyśl o jedzeniu w inny sposób. Wyobraź sobie jedzenie jako coś, co wypełnia ciebie energią, która ci służy, gdy świadomie dbasz o to, co i w jaki sposób jesz albo działa niekorzystnie, gdy to zaniedbujesz.Współcześnie żywność, szczególnie ta przetworzona, jest bardzo zanieczyszczona. Nawet pokarmy, nazywane „świeżym” nafaszerowane są substancjami, które zatruwają ciało. To z kolei wpływa na stan naszego umysłu.Dlatego tak ważne jest, byś świadomie wybierała pokarm – zwracała uwagę na jego skład, a także gdzie i od kogo go nabywasz. Staraj się wybierać żywność „żywą”, która nie jest przetworzona, zamrożona, czy naładowana wszelkimi polepszaczami. Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie jak na pożywienie wpływa jego przygotowywanie. Ajurweda zaleca gotowanie samemu w atmosferze spokoju i miłości. Stan umysłu, w jakim gotujesz, twoje myśli, muzyka, jakiej słuchasz w tym czasie, wpływają na energię pożywienia. Wyobraź sobie teraz, że jesz poza domem i zobacz ten posiłek „od kuchni”. Dosłownie od kuchni. Jak jest przygotowywany? Jakie produkty zostały do niego wybrane? Świeże, od lokalnego rolnika, czy opryskane pestycydami, kupione gdziekolwiek, gdzie cena była najniższa? Czy smażony jest na świeżym oleju, czy na rafinowanym, który używany jest już kolejny raz? Kto go przyrządza? Jakie emocje mu towarzyszą? Czy jest spokojny i zrelaksowany, czy pędzi, by wyrobić kolejne zamówienie? Najprościej mówiąc, zadaj sobie pytanie, czy to jedzenie jest czyste i czy jego czysta postać trafia przez twój układ pokarmowy do twojego ciała? Miej świadomość, że wibrujesz tą energią z pożywienia, które jest jednym z podstawowych źródeł Prany, czyli energii życia. To, jaka energia cię wypełnia, zależy tylko od ciebie – od twoich żywieniowych wyborów.

Saucha w domu

Jak wygląda twoje otoczenie? Zadaję to pytanie, bo to, co nas otacza ma wpływ na nasz umysł. Przypomnij sobie momenty, kiedy w domu jest rozgardiasz i kiedy jest dopiero co posprzątane. Jak się czujesz w tych obu sytuacjach? Kiedy wokół nas jest chaos trudno nam zebrać myśli, skoncentrować się, mieć „jasny umysł”. Warto jest zatem zatroszczyć się o to, by w przestrzeni, która cię otacza był ład. Nie mówię tutaj o perfekcjonizmie i trzymanie wszystkiego pod linijkę i nadmiernej czystości. Mam na myśli uporządkowanie rzeczy wokół ciebie, by miały swoje stałe miejsce i zadbanie o to, byś czuła się dobrze w tej przestrzeni.To bardzo ważne w codziennym życiu, a szczególnie ważne, gdy praktykujesz w domu. Zadbaj o to, byś miała swoje stałe miejsce do praktyki jogi. Spraw, by było uporządkowane, czyste. Dodaj do tej przestrzeni zapachy, które sprawiają tobie radość, jak kadzidła, czy palo santo. Zatroszcz się o to, by te aromaty były naturalne, bez żadnych chemicznych dodatków. Niech twoja mata ma swoje stałe miejsce, a jeśli nie może leżeć rozłożona cały czas, pamiętaj, by złożyć ją skrupulatnie po praktyce i odłożyć w stałe miejsce. Takie zwyczaje sprawią, że będziesz czuć się dobrze w swoim otoczeniu, mieć poczucie lekkości i stabilności. A także swojej własnej, ulubionej przestrzeni. To istotne jakości, które pomagają w codziennych sytuacjach – kiedy chcesz się skupić, porozmawiać z kimś, czy praktykować.

Saucha w umyśle

Jeden z moich nauczycieli powiedział: „Tam, gdzie zmierza umysł, tam płynie energia”. Twój umysł ma potężną moc. Masz też wolną wolę, którą możesz ukierunkować jak chcesz. To od ciebie zależy w jakim kierunku pójdzie twój umysł. Możesz myśleć negatywnie o sobie, o innych, możesz się zamartwiać, tkwić w lęku, bezsilności, poczuciu niesprawiedliwości. Ale możesz wybrać inaczej i postrzegać świat siebie i świat pozytywnie – doceniać siebie, akceptować taką, jaką jesteś, kochać siebie i miłość tę kierować w świat, nie oceniać, nie krytykować, czuć wdzięczność, zrozumienie współczucie. Twoje myśli stają się energią, a energia materią. Oznacza to, że negatywne, „nieczyste” myśli sprawią, że twój świat stanie się ich odbiciem – czarnym odbiciem. Z kolei pozytywne, czyste, pełne dobra i miłości myślenie sprawią, że świat – twój wewnętrzny i wokół ciebie – zacznie rozkwitać, wypełniać się tymi samymi jakościami. Masz wybór – od ciebie zależy jaki świat wykreujesz. Gdy następnym razem będziesz w towarzystwie, gdzie mówi się źle o innych, możesz świadomie powiedzieć „nie” i zatrzymać ten proces. Zamiast tego oddal się, popatrz na niebo, poczuj ciepło promieni słonecznych i poczuj, jak wypełnia cię dobra energia.