Tapas
Tapas tłumaczony jest jako dyscyplina, ale także jako zapalanie się do czegoś, entuzjazm. Może przejawiać się w aspekcie ciała, mowy i umysłu. Zachęca, aby pielęgnować w sobie samodyscyplinę, pasję i odwagę.
Tapas w ciele
Samodyscyplina w ciele, to przestrzeganie brachmacharya (wstrzemięźliwości) i ahimsa (nie-krzywdzenia). Pisałam o tych dwóch yamach w poprzednich postach i zapraszam cię do przeczytania. Ale tapas w ciele to także budowanie siły swojego ciała. Być może myślisz, że nie jesteś silna, że nie dasz sobie rady z wysiłkiem fizycznym. To często nasz wewnętrzny krytyk mówi do nas takimi słowami. I w większości przypadków nie są one prawdą. Są zlepkiem tego, co usłyszałaś kiedyś od otaczających cię ludzi – rodziców, rodzeństwa, babci, dziadka, wujka, cioci, nauczycieli, wychowawców, koleżanek, kolegów… Lista jest długa.
Spowodowało to w twojej głowie pewien obraz siebie, z jakim się identyfikujesz. A prawda może być zupełnie inna. Gdy następnym razem na macie przyjdzie ci do głowy taka myśl, że czegoś nie możesz, zatrzymaj się na chwilę. Pozwól sobie zobaczyć, czy naprawdę jest to jakieś ograniczenie w ciele, czy jednak bardziej w umyśle. I spróbuj! Wyjdź ze swojej strefy komfortu i wejdź do tej asany, której do tej pory unikałaś, bo była dla ciebie jakaś taka niewygodna. Siła umysłu jest przeogromna i jeśli uwierzysz w to, co mówi, twoje ciało zareaguje w dokładnie taki sam sposób. Pomyślisz „jestem słaba” i ciało takie będzie. Pomyślisz „dam radę, jestem silna” i zobaczysz, jak odezwą się zasoby twojego ciała, która zamanifestują się siłą w ciele. Gdy odnajdziesz siłę w ciele, zauważysz, jak silna jesteś na co dzień w różnych sytuacjach, także w tych trudnych. Być może do tej pory poddawałaś się w takich sytuacjach, nie chciałaś podjąć wyzwania, bo nie wierzyłaś w siebie. Czując siłę w ciele, poczujesz też siłę z radzeniem sobie w różnych życiowych okolicznościach.
Tapas to także samodyscyplina. Może dotąd praktykowałaś tylko na zajęciach jogi poza domem, w grupie. Może w domu nie możesz się zebrać. Tapas uczy, by stawiać sobie wyzwania i je krok po kroku realizować. Jeśli do tej pory nie praktykowałaś w domu lub robiłaś to rzadko, postanów sobie to zmienić. Najtrudniejsze jest wejść na matę i zrobić pierwszy krok. Potem jest już z górki. Zmobilizuj się, by wstać choć 10 minut wcześniej z myślą, że zaczniesz poranną praktykę jogi zanim wyjdziesz z domu. Zrób chociaż powitania słońca, by utrwalić w sobie nawyk. Wyznacz sobie cel – 21 dni albo najlepiej 40, przez które wytrwasz w swoim postanowieniu. Są różne badania, które potwierdzają, że po takim czasie masz duże szanse, że ten nowy nawyk zostanie z tobą na dłużej. Bądź jak naukowiec, który sprawdza wysnute hipotezy i sprawdź na sobie. Nawet jeśli będzie ci trudno i obudzisz się pewnego ranka z uczuciem, że nie chce ci się tego robić, ZRÓB TO! Zobaczysz, że warto.
Tapas w mowie i umyśle
Trzecia niyama zachęca nas do mówienia prawdy i mówienia dobrze o sobie i innych. W zagonionym świecie, który nas otacza, często nie mamy kontaktu ze sobą. Być może pędzisz dzień za dniem, nie zatrzymujesz się. Brakuje ci wytchnienia, ciszy, spokoju. Nie masz możliwości połączyć się ze sobą i dostrzec, co jest w twojej głowie – jakie myśli po niej krążą.
Może być tam wiele słów, których nawet nie jesteś świadoma, a które mogą wpływać na ciebie destrukcyjnie. Może mówisz do siebie „do niczego się nie nadaję”, „nie poradzę sobie z tym”, „jestem głupia”, „jestem beznadziejna”. Takie negatywne przekazy wpływają tak samo na ciebie. Zatrzymaj się na chwilę. Znajdź dla siebie przestrzeń, w której będziesz sama. Wystarczy, że usiądziesz w ciszy, spokoju i skupisz na czymś wzrok. Zaczniesz świadomie oddychać. Po jakimś czasie twoje myśli, zaczną napływać, jak chmury na niebie. Zauważ, jakie są. Jak wybrzmiewają. Czy są to dobre słowa na twój temat, czy wręcz przeciwnie? Kiedy zauważysz negatywne myśli, zacznij odwracać ten proces i zamień je w pozytywne. Zamiast „do niczego się nadaję”, powiedz sobie co potrafisz robić i bądź w tym precyzyjna, np. „potrafię gotować wyśmienitą pomidorówkę”. Zamiast „jestem głupia”, powiedz „jestem mądrą, doświadczoną kobietą”. Kontynuuj tę pracę z każdym napotkanym zdaniem, które jest niekorzystne dla ciebie.
Tapas związany jest z żywiołem ognia. Ogień jest transformujący, spala. Skorzystaj z jego mocy i spal stare wzorce, które ci nie służą. Zrób przestrzeń dla nowego. Wkrótce zobaczysz, odczujesz efekty, bo zaczniesz lepiej czuć się ze sobą. Przyjdzie więcej poczucia spokoju, równowagi, samokontroli, akceptacji.